Our Staff

  • Executive Principal
    • Michael Whitworth

  • Principal
    • Gavin Smith

  • Vice Principal
    • Robert Davighi

  • Finance Director
    • Marc Lewis

      Finance Director

  • Academy Leadership Team
    • Gavin Smith

      Principal

    • Robert Davighi

      Vice Principal

    • Ronnie Smylie

      Associate Vice Principal

    • Sara Crute-Mussell

      Assistant Principal: Inclusion

    • Ertunc Hussein

      Assistant Principal: Student Progress

    • John Keohane

      Assistant Principal: Teaching and Learning

    • Jane Snowsill

      Assistant Principal: Wellbeing

    • Dan Corby

      Assistant Principal: Director of Sixth Form

    • David Booker

      Chaplain

    • Marc Lewis

      Finance Director

  • PAs
    • Susan Hannigan

      PA to Executive Principal and Vice Principal

    • Joanna Harrington

      PA to Principal

  • Chaplaincy
    • David Booker

      Chaplain

  • Director of Year 11
    • Richard Roper

  • Heads of House
    • Janay Taiwo

      Head of Bow

    • Matthew Long

      Head of Holborn

    • Lorna Constable

      Head of Ludgate

    • Allie Roe

      Head of Piccadilly

    • Francesca Wood

      Head of Strand

    • Niki Neocleous

      Head of Walbrook

  • Sixth Form
    • Dan Corby

      Director of Sixth Form

    • Beth Goodard

      Head of Year 12

    • Alix Seth

      Head of Year 13

    • Lizzy Kelly

      Sixth Form Learning Mentor

    • Libby Rahman

      Sixth Form Learning Mentor

  • English
    • Ewan Scott

      Head of English

    • Jennifer Jose

      Assistant Head of English

    • Ciara Sutherland

      Assistant Head of English

    • Eleanor Forrester

      Literacy Co-ordinator

    • David Booker

      Chaplain and Teacher of English

    • Beth Goddard

      Teacher of English

    • Jasmine Hylton

      Teacher of English

    • Rebecca Prentice

      Teacher of English

    • Allie Roe

      Teacher of English

    • Alix Seth

      Teacher of English

    • Courtney Van Raalte

      Teacher of English

  • Mathematics
    • Jamie De Verteuil

      Head of Mathematics

    • Leonie Gafson

      Assistant Head of Mathematics

    • Dorota Scott

      Assistant Head of Mathematics

    • Sonia Trivedi

      Assistant Head of Mathematics

    • Sam Barker

      Teacher of Mathematics

    • Kristy Bradnum

      Teacher of Mathematics

    • Gill Brander

      Teacher of Mathematics

    • Ben Cowley

      Teacher of Mathematics

    • Rebecca Dougherty

      Teacher of Mathematics

    • Peter Gallagher

      Teacher of Mathematics

    • Matthew Goldring

      Teacher of Mathematics

    • Ertunc Hussein

      Teacher of Mathematics

    • Ricardo Lawrence

      Teacher of Mathematics

    • Jamie Leden

      Teacher of Mathematics

    • Soriah Morris

      Teacher of Mathematics

    • Rachel Nelson

      Teacher of Mathematics

  • Science
    • Amer Malik

      Head of Science

    • Kauser Syed

      Assistant Head of Science
      Head of Chemistry

    • James Tolley

      Head of Physics

    • Kerry Ann Smith

      Head of Biology

    • Besnik Bekteshi

      Teacher of Science

    • Mark Conroy

      Teacher of Science

    • Dev Juddoo

      Teacher of Science

    • Matthew Long

      Teacher of Science

    • Emma Porter

      Teacher of Science

    • Richard Roper

      Teacher of Science

    • Dr Samiramis Sarkardei

      Teacher of Science

    • Avital Shirazi

      Teacher of Science - Key Stage 3 Coordinator

    • Robert Davighi

      Vice Principal

    • Arthur Voulgaris

      Teacher of Science

  • Art
    • Emma Bray

      Head of Art

    • Niki Neocleous

      Teacher of Art

    • Jane Snowsill

      Assistant Principal

    • Becky Moll

      (currently on maternity leave)

  • Drama
    • Sophie Leader

      Head of Performing Arts

    • Jasmine Hylton

      Teacher of Drama

    • Janay Taiwo

      Teacher of Drama

  • Humanities
    • Victoria Gill

      Head of Geography

    • Claire Simmonds

      Head of History

    • Duncan Bayly

      Teacher of History

    • Shanaz Begum

      Teacher of Geography

    • William Ponsonby

      Teacher of History

    • Carl Steward

      Teacher of History

    • Peter Thompson

      Teacher of History

    • Stuart Timms

      Teacher of Geography

    • Ruth Bangs

      (currently on maternity leave)

  • Individual Needs
    • Sara Crute-Mussell

      Assistant Principal

    • Gill Brander

      Assistant SENCo

    • Haley Lawrence

      Individual Needs Manager

    • Susan Knight

      Higher Level Teaching Assistant

    • Sarah McKee

      Higher Level Teaching Assistant

    • Stella Paphitis

      Higher Level Teaching Assistant

    • Huma Reid

      Higher Level Teaching Assistant

    • Jacqueline Marr

      Teaching Assistant

    • Chani Sarma

      Teaching Assistant

    • Laurel White

      Teaching Assistant

    • Richard Wood

      Teaching Assistant

  • Languages
    • Dr Claire Bisdorff

      Head of Languages

    • Lizzie Fisher

      Teacher of French and Spanish

    • Amelia Kounnou

      Teacher of French and Spanish

    • Nadege Le Dard

      Teacher of French and Spanish

    • Charlotte Marcea

      Teacher of French

    • Francesca Wood

      Teacher of French and Spanish

    • Noriko Shibata

      Teacher of Japanese

    • Hitomi Topham

      Teacher of Japanese

  • Music
    • Delyth Ablett

      Head of Music

    • Amy Sampson

      Teacher of Music

  • Physical Education
    • Lian Miveld

      Head of PE

    • Rebecca Dougherty

      Teacher of PE

    • Ryan Head

      Teacher of PE

    • Ricardo Lawrence

      Teacher of PE

    • Matthew Long

      Teacher of PE

  • Product Design and Computing
    • Richard Simonot

      Head of Product Design

    • Kristy Bradnum

      Teacher in charge of Computing

    • Tanya Pekri

      Teacher of Product Desgin

    • Lorna Constable

      Teacher of Product Design

  • Religious Education
    • Matthew Gorman

      Head of Religious Education

    • Bejal Patel

      Teacher of Religious Studies
      Student Voice Co-ordinator

    • Shakeel Zakir

      Teacher of Religious Studies

    • Gavin Smith

      Principal

  • Social Sciences
    • Peter Thompson

      Head of Social Sciences

    • Shakeel Zakir

      Assistant Head of Social Sciences

    • Duncan Bayly

      Teacher of Psychology

    • Sam Barker

      Teacher of Economics

    • Sara Crute-Mussell

      Assistant Principal

    • John Keohane

      Assistant Principal

    • Ronnie Smylie

      Associate Vice Principal

  • Reception
    • Lorraine Stretton

      Senior Receptionist

  • Learning & Behaviour
    • Duygu Avcil

      Attendance Officer

    • Carrol Gordon-Smith

      Inclusion Mentor

  • Finance
    • Christine Kasper

      Finance Manager

    • Vivienne Tomkinson

      Finance officer

  • Cover Supervisors
    • Georgina Evangelou

    • Richard Lumb

  • Librarian
    • Nicky Raddon

  • Administration
    • Maria Bigg

      Office Manager

    • Dawn Harrington

      Administrative Assistant

    • Georgina Jones

      Reprographics Officer

    • Katrina Kyriakides

      Administrative Assistant - Data

    • Karolina Lizakowska

      Administrative Assistant

    • Pauline Tierney

      Welfare & Administration Assistant

    • Emily Shaw

      Senior Administrator

    • Stephen Saunders

      Administrative Assistant

  • Examinations and Data
    • Mark Murray

      Examinations Officer

    • Barry Legg

      Data Manager

  • ICT Support
    • Shahriar Tabrizi

      ICT Network Manager

    • Rudy MacClay

      ICT Technician

    • Trevor Man

      ICT Technician

  • Technicians
    • Mahin Alizadeh Bedhendi

      Senior Science Technician

    • John Allen

      Senior ADT Technician

    • Sonal Dosa

      Science Technician

  • Facilities
    • Andy Newport

      Premises Manager

    • Angelo Dipierro

      Site Services Officer

    • David Lingard

      Site Services Officer

@Wren_Academy